To pisałyśmy w języku polskim
Litwa dla zielonych
oraz dla tych, którzy już byli w Wilnie – i chcą więcej
Autor: Ana Kaciun-Gmurczyk
Znajomość kraju często ogranicza się do wycieczki po stolicy. Nie inaczej jest w przypadku Litwy. Nie musimy zaglądać do statystyk, żeby wiedzieć, że Polacy kochają Wilno. Natomiast obraz pozostałej części Litwy rysuje się w oczach raczej inwokacją Mickiewicza: „Dziś piękność twą w całej ozdobie widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie…”.
Owszem, większość kraju nadal tworzą zielone łąki, pagórki leśne i pola malowane zbożem, a błękitny Niemen niesie swe wody do Bałtyku. Ale od wejścia do UE Litwa również szybko poszła do przodu pod względem technologii (najszybsze wi-fi świata i 10. miejsce na liście Fintech) oraz tworzenia gustownych i zrównoważonych miejscówek dla Gości.
A więc od której strony się do tego kraju zabrać i czego się spodziewać? Poniżej dzielimy się z Wami naszymi wrażeniami na temat Litwy i piszemy o dobrych rzeczach, które możecie w niej odnaleźć.
Flow, czyli stan przepływu
Klucz do szczęścia w życiu i pracy
Autor: Urszula Ćwiklińska
Jak to się dzieje, że ludzie żyjący w różnych warunkach, postrzegający pracę w zupełnie inny sposób, są w stanie odczuwać w trakcie jej wykonywania Flow?
Warunkiem odczuwania przepływu w trakcie codziennych zajęć jest przekształcenie wykonywanej czynności w złożony proces oraz dostrzeżenie możliwości działania tam, gdzie inni jej nie widzą. Osoby, czerpiące radość i satysfakcję w sytuacjach będących dla innych nie do zniesienia, mogą posiadać tak zwaną osobowość autoteliczną. O takiej osobowości i czynnościach wpływających na doświadczanie przepływu pisałam w artykule dostępnym w strefie wiedzy na stronie AgilePMO, a tutaj skupię się na trzech krokach transformacji, aby taką osobowością autoteliczną się stać.
LLMy, czatboty i inne inteligentne po(twory) dla początkujących
Artykuł z serii o AI
Autor: Urszula Ćwiklińska
Pomyśl o tym, jak zmieniła się praca oraz wymagania wobec kierowników projektów w ciągu ostatnich kilku lat. Pandemia, praca zdalna oraz nieprzewidywalnie zmieniające się środowisko biznesowe wymogły na Project Managerach niejedną transformację. Wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych, interaktywnych tablic czy zaawansowanych narzędzi do koordynowania pracy zespołu stało się codziennością dla pracujących nawet przy najmniejszych projektach. Często jednak to za mało, doba ma tylko 24 godziny, a terminy gonią. Czy da się skrócić czas zadań, które wykonujesz dzień w dzień? Czy można tworzyć na przykład wizję, kartę projektu, historyjki użytkownika, harmonogram, nie poświęcając na to całego dnia?
Zapraszam na serię artykułów, w których przybliżę potencjał generatywnej sztucznej inteligencji w pracy Project Managera. Wykorzystaj potencjał AI, a przekonasz się, że czas wykonywania niektórych zadań znacznie ci się skróci.
Slow wyjazd do Druskiennik – jak zaplanować?
5 pomysłów dla uważnych
Autor: Ana Kaciun-Gmurczyk
Druskienniki nad Niemnem. Nazwa miasta ma litewskie pochodzenie (druska = sól, druskininkai = warzelnicy soli), a jednak brzmi sentymentalnie dla polskiego ucha. Nic dziwnego, skoro przed stuleciem Marszałek pisał tu romantyczne teksty i spędzał nie mniej romantyczne wakacje, a Eliza Orzeszkowa poszukiwała zdrowia i pisarskiej inspiracji. Na liście gości miasta odznaczyli się jeszcze: Ignacy Kraszewski, Stanisław Moniuszko, Juliusz Osterwa, Hanka Ordonówna…
W ciągu ostatniego dwudziestolecia miasto podjęło miliardowe inwestycje w infrastrukturę. I teraz Polacy znów jadą do Druskiennik – po weekendową rozrywkę w aquaparku lub na całorocznym stoku narciarskim. Pomimo unowocześnienia, uzdrowisko jakimś cudem zachowało uroczy klimat przedwojennego polskiego miasteczka – z mnóstwem zieleni i leniwą błogością pogodnego dnia.
Jak uniknąć turystycznego natłoku i odpoczywać w Druskiennikach w stylu slow? Mamy dla Was kilka podpowiedzi.