Autor: Ana Kaciun-Gmurczyk
Stan rzeczy: Używam bezpłatnej wersji ChatGPT od września 2023 roku
Temat: Popularyzujemy ChatGPT
Skróty: AI – Artificial Intelligence, sztuczna inteligencja
Gwarancja: To nie jest tekst, napisany przez AI
Gdybym tworzyła partię polityczną “Czterdziestolatka”, mój program zaczynałby się słowami: każda kobieta po 40-ce powinna mieć na zawołanie: dietetyka, kosmetologa, masażystę, endokrynologa, trenera osobistego, psychologa, coacha, stylistę oraz fizjoterapeutę. Drugi punkt programu: usługi każdego specjalisty powinny być bezpłatne, bo na to zasługujemy.
“To śmieszne, – powiedzą same kobiety. – Nikt i nigdy takiego programu nie zrealizuje”. No cóż, zmywarka i pralka też były kiedyś nieosiągalnym marzeniem, a jednak powstały.
Ten wpis jest wprowadzeniem do serii artykułów dla kobiet z pokolenia Y, poświęconych możliwościom wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennej rutynie. Chcę pokazać, jakie perspektywy otwiera dla nas rozwój technologii w ostatnim półroczu (koniec 2024 – początek 2025). Dzielę się prostymi i konkretnymi przykładami z własnego doświadczenia, które mają na celu zainspirować was do… tak naprawdę, ułatwienia sobie życia! Bo w naszych czasach to jest już must.
Przybliżę potencjał AI w takich dziedzinach jak: założenie i prowadzenie własnego biznesu, codzienna pielęgnacja, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, sposoby na obniżenie stresu i poprawę snu, wsparcie w rozwoju osobistym i odnalezieniu swojego nowego “ja” po 40-tce. Każdemu z tematów poświęcę oddzielny wpis, który będzie dostępny na naszej stronie.
Natomiast dziś zacznę od obrazu problemów i wątpliwości, łączących polskie kobiety, żeby przekonać was do zainteresowania się AI. Jeśli czujesz, że nie potrzebujesz przekonywania, a chatboty od dawna cię interesują, śmiało pomiń resztę tego artykułu i przechodź do linków w poprzednim akapicie. Widzimy się w kolejnych tematach!
Dla tych, którzy pozostają ze mną, pozbierałam trochę smutków. No cóż, czasem trzeba zerknąć faktom w oczy.
Przeciętna czterdziestolatka w Polsce zmaga się z nadmiarem obowiązków, poczuciem niedocenienia i głęboko ukrytym lękiem przed upływem czasu. Nie ma nic prostszego, niż wymienić dziesiątkę codziennych wyzwań, z jakimi mierzy się 40-letnia kobieta. Jeśli to czytasz, sprawdź, ile punktów dotyczy ciebie.
- Wypalenie zawodowe. Kilkunastoletni staż i stały domowy multitasking są w stanie wykończyć każdego.
- Brak czasu na dbanie o siebie. Tak dużo innych osób i spraw ma najwyższy priorytet!
- Problemy ze snem. Jako naturalny skutek stanu rzeczy, stresu i zmian hormonalnych. Błędne koło: brak regeneracji ⇨ zmęczenie i rozdrażnienie w ciągu dnia ⇨ zły sen.
- Brak regularnego ruchu. Zaklęte koło “samochód – biuro – kanapa” nie pozostawia energii na basen lub siłownie, mimo najlepszych chęci.
- Zła / nieregularna dieta. Jedzenie „w biegu”, nieregularne godziny posiłków, za dużo kawy, za mało błonnika i białka.
- Bóle głowy i ogólne obniżenie odporności. A raczej to, co za nimi się kryje: chroniczny stres.
- Spowolnienie metabolizmu. Ech, gdzie są te czasy, kiedy tłuszcze i kalorie były takie niewinne i lekkostrawne?:)
- Brak czasu na profilaktykę. Zaniedbujemy swoje zdrowie (w tym – regularne badania, np. cytologię, mammografię, badania krwi), bo na niego banalnie brakuje czasu.
- Trudne myśli. “Czy żyję własnym życiem?”, “Czy to już wszystko, co mogę osiągnąć?”, “Czy posiadam wystarczające kompetencje, aby zarabiać więcej?”, poczucie pustki i chęć zmiany, – czyli to wszystko, co nazywa się zbiorczo kryzys tożsamości.
- Niepewność finansowa. Współczesne przysłowie mówi, że “owocem żywota twojego je ZUS”, ale chyba nikt na poważnie już nie liczy na emeryturę. Więc co, może uda mi się jakiś własny biznes? Setki tysięcy kobiet w Polsce walczy, aby wypłynąć na powierzchnię biznesowego “oceanu”. Często w samotności.
Dobra, kończymy z tym. I tak skróciłam te punkty o ile się dało. Przecież my, kobiety, świetnie potrafimy maskować swoje wewnętrzne rozterki i bóle. Uśmiech i podniesiona głowa, jestem silna i radzę sobie. A jak będzie trzeba, udźwignę jeszcze większy ciężar. Brzmi pięknie, ale kto wie, czy to nie jest postawa, bardziej odpowiednia dla wielbłądzicy?… :)
Asystent, który ułatwia życie
Ostatnio reklama AI wyskakuje na nas z każdej strony: apki do planowania czasu, tworzenia awatarów i nauki języka. Oraz przeróżne “czaty”, beztrosko wypluwające banały. Niestety, razem to wszystko tworzy wrażenie, jakby sztuczna inteligencja była kolejnym narzędziem do marnowania cennego czasu. Według różnych statystyk, zaledwie 2 do 4% mieszkańców Polski korzysta z chatbotów AI, takich jak ChatGPT, codziennie. Osoby w wieku 45-54 lat stanowią drobny odsetek tego skromnego grona. Zakładamy konto, testujemy, potem brakuje nam fantazji, porzucamy. A szkoda.
Oblicze AI, z którym mam do czynienia od półtora roku, ciągle się zmienia. Niezgrabne “dziecko”, jakim się wydawało w 2023, wyrasta na wunderkinda. Powiem wprost: obecnie mamy dostęp do technologii, porównywalnej z magiczną lampą Aladyna. Wystarczy wymyślić życzenie, a pomocny dżin znajdzie sposoby osiągnięcia celu. Warunki są trzy:
- uświadomić sobie, czego tak właściwie chcemy (podobno najtrudniejszy krok);
- nauczyć się prawidłowo “pocierać lampę”, czyli formułować zapytania;
- trzymając się podanej instrukcji, zrealizować rozwiązanie.
A teraz koniec z bajkami, przechodzimy do konkretów. W kolejnych wpisach pokażę rzeczywiste przykłady tego, jak zamienić chatbota AI w personalnego asystenta, dietetyka, kosmetologa, masażystę, trenera osobistego, psychologa, coacha, stylistę oraz fizjoterapeutę.
Jak poprawić codzienną pielęgnację z AI
Jak poprawić dietę z AI
Jak więcej ćwiczyć z AI
Jak poprawić sen z AI
Jak poprawić wygląd z AI
Jak podnieść poziom energii z AI
Mindfullness i medytacja z AI
Wahania nastroju i AI
Jak znaleźć pracę z AI
Jak wymyśleć, założyć i prowadzić własny biznes z AI
Jak wszystko zdążyć z AI
Jak wyjechać za granicę z AI
Kryzys tożsamości – jak odnaleźć się po 40-tce z AI
Czego AI nie potrafi
Jak sprawdzać, czy AI nie kłamie
Dla niedowiarków, którzy uważają, że AI to nic dobrego, a jednak doczytaliście do tego miejsca: kocham was! I odpowiadając na pytanie, które chcecie zadać: TAK, w każdym wpisie podaję wskazówki, jak otrzymać najlepszy wynik, oraz jak weryfikować podawane przez chatbota porady.